Toidu ja joogi tootmises kasutatakse mehaanilisi tihendeid, et tagada pumpade usaldusväärne töö ning välistada toiduainete saastumine. Kahjuks ei saa välistada, et mõned tootmisliinides kasutatavad pumbad on varustatud potentsiaalselt kahjulikest materjalidest valmistatud mehhaaniliste tihenditega.

Toiduohutuse eeskirjade järgimine saastumise vältimise osas on iga vastutustundliku toidu- ja joogitootja ülesanne. Vältida tuleks seda, et seadme valmistaja poolt toote lõpp-hinna madalamana hoidmiseks paigaldatud odavam, nõuetele mittevastav tihend ei seaks saastamisega ohtu lõpptoodet.

Loe edasi...

Flowserve Durco Mark 3 ISO konsoolpump. Läbilõige.Võib julgelt väita, et kõige levinum tsentrifugaalpumpade tüüp on konsoolpump. Konsoolpumba võll on toetatud konsoolselt radiaal ja aksiaal/radiaal laagriga ning tööratas on kinnitatud võlli otsa. Võlli läbiviik pumbakorpusest on tihendatud dünaamiliselt ja selleks on ajalooliselt kasutatud topendtihendit. Tänapäeval kasutatakse valdavalt mehaanilist lauptihendit.

Konsoolpumpde valik on lai ja me võime sattuda segadusse, et millist neist eelistada. Kas peaks võtma „sinise“, „punase“, „rohelise“ või „kollase“?  Jättes emotsionaalse poole kõrvale ja vaadates seda küsimust tehniliselt,  võib esimese sammuna pumbamaailma jagada tinglikult kolmeks:

Loe edasi...

Veerandpöördega pneumaatilised ajamid on tänapäeval laialt kasutuses mitte ainult ventiilide käitamiseks, vaid ka ventilatsiooni salusiide (damper), erinevate mainaehituse seadmete klappide, sorteerliinide tööorganite jms. seadmete liigutamiseks. Siin artiklis vaatleme kolme erinevat pneumoajami tüüpi.

Veerandpöördelistes pneumoajamites on kasutusel kaks sarnast konstruktsioonilahendust "Scotch yoke" ning "Rack & pinion". Mõlemad muudavad suruõhuga liigutatava kolvi lineaarse liikumise ajami võlli pöörlevaks liikumiseks.

Rack & pinion actuator on eesti keeles hammaslattajam,
Scotch yoke actuator on eesti keeles siinuskulissajam ehk ajamite puhul üldisemalt kulissajam
Vane actuator on eesti keeles labaajam.

Loe edasi...

Kui palju maksab üks pump? Küsimus, mida kuuleme pea iga päev. Aga mis see maksumus siis ikka on? Jättes kõrvale pumba parameetrid ja muud 'tühised' tehnilised nüansid, võime lihtsustatult öelda, et pump maksab täpselt nii palju kui suur number on kirjutatud arvel "kuulub tasumisele" reale. Aga kas see ikka on nii?

Loe edasi...

Alldevice on tarkvara seadmete perioodiliste hooldustööde jälgimise hõlbustamiseks ja ka seadmetega seotud info lihtsaks haldamiseks. Saate kasutada ühte programmi kõikide seadmete hooldusintervallide ja seotud tegevuste jälgimiseks. Pole vahet, kas tegu on pumba, tootmisliini, ventilaatori või kohvimasinaga. Tänu kuutasupõhisele hinnamudelile (tarkvara rent) on Alldevice taskukohane ka väiksele ettevõttele ja alati on saadaval tarkvara viimane versioon.

Miks peaks kasutama hoolduste haldamiseks spetsiaalset tarkvara?

Loe edasi...

Tsentrifugaalpumba poolt kasutatud energia võime arvutada valemist:

 

P - võimsus,
Q - jõudlus,
H - rõhk,
s - vedeliku tihedus,
h- pumba kasutegur 

Loe edasi...

Peristaltiline ehk voolikpump, nagu ka nimi ütleb on pump, mille tööorganiks on elastne voolik. Voolikut kinni pigistades ja kokkusurutud kohta piki voolikut edasi nihutades surutakse edasi ka kinnipigistatud kohast eespool olev vedelik, samas tekib tahapoole hõrendus, mistõttu on voolikpump ka heade imemisomadustega. Seega kuulub voolikpump mahtpumpade hulka. Voolikpumba valmistajaid on mitmeid ja kõigil on omad lahendused, kuid üldine tööpõhimõte on kõikidel sama. Samuti on kõikidel voolikpumpadel ka alati vähemalt üks koht (aga võib olla ka mitu kohta) voolikust kinni surutud, et pumpamine saaks üldse toimuda.

Loe edasi...

NPSH “net positive suction head” ehk ka kavitatsioonivaru on üks probleemsematest mõistetest pumpade hüdraulikas. Paljudes artiklites on räägitud kavitatsiooni poolt tekitatavatest probleemidest, kuid reeglina ei avata mõistet ennast. Allpool räägin lihtsustatult lahti kavitasiooni ja NPSH seosed.

Tsentrifugaalpumbaga süsteemi koostamisel ja pumpade valikul tuleb alati probleemide vältimiseks võtta arvesse kavitatsioonivaru nõudmist, (edaspidi NPSH).

Loe edasi...